समाचार

भर्खरै चितवनमा बाट आयो यस्तो दुखद खबर

चितवन- चितवनमा एक प्रहरी जवान मृत भेटिएका छन्। मृत भेटिनेमा र्लाहि श्रीनगर गाँउपालीकाका सन्त बहादुर आले रहेका छन् ।प्राप्त जानकारी अनुसार जिल्ला प्रहरी कार्यालय चितवनमा कार्यरत आले आफ्नै कोठामा झुन्डिएको अवस्थामा फेला परेका हुन्।आले भरतपुर १० मा डेरा गरी बस्दै आएका थिए।प्रहरीका अनुसार आले कोठामा झुन्डिएको अवस्थामा फेला परेका थिए। जिल्ला प्रहरी कार्यालय चितवनका अनुसार जुटपानी दरवन्दी भई हाल जिल्ला प्रहरी कार्यालयमा कार्यरत थिए। फाइल फोटो

शुक्रबार बिहान भएको सवारी दुर्घटना
सिरहा : पूर्व-पश्चिम लोकमार्गअन्तर्गत सिरहाको कर्जन्हा नगरपालिकास्थित बस्तीपुरमा शुक्रबार बिहान भएको सवारी दुर्घटनामा १ को मृत्यु भएको छ भने ३० जना घाइते भएका छन्।घाइते ३० जनाको जिल्लाका विभिन्न अस्पतालमा उपचार भइरहेको छ।मृत्यु हुनेमा वीरगंजका ३५ वर्षीय दिपराज यादव रहेको प्रहरीले जनाएको छ। उनको कर्जन्हास्थित फुलकुमारी महतो मेमोरियल अस्पतालमा उपचारका क्रममा मृत्यु

भएको हो। राजविराजबाट जनकपुरका लागि गुडेको ना.५ख. २५८८ नम्बरको बस कर्जन्हा नगरपालिका ४ स्थित तीव्र गतिका कारण स्ट्रीङ्ग फेल हुँदा दुर्घटना भएको चालक रामशरण यादवले प्रहरीलाई बताएका छन्। चालक पनि घाइते भएका छन्।धुनषाको नगराइन नगरपालिका ४५ वर्षीय रामप्रताप राउत र भारतको सतेन्द्र यादव गम्भीर घाइते भएका छन्।

घाइतेमध्ये अधिकांशको टाउकोमा चोट लागेको छ। गम्भीर घाइते रामप्रताप राउतलाई थप उपचारका लागि धरान पठाइएको फुलकुमारी महतो मेमोरियल अस्पताल कर्जन्हाका डा.शिव शंकर साहले जानकारी दिए। यहाँ उपचार सम्भव नभएकाहरुलाई धरान, विराटनगर र जनकपुर पठाइएको उनले बताए।

यो पनि पढ्नुस

मृगौला सफाई कसरी गर्ने ? थाहा पाउनुहोस घरेलु उपचार विधि

मृगौला खराब भएर बर्षेनी सैयौंले ज्यान गुमाउँछन् । मृगौला शरीरको यस्तो अंग हो, जसको अनुपस्थितीमा शरीरको कार्यसंचालन हुन सक्दैन । परिणामतः मृगौला रोग लागेपछि धेरैले अकालमा ज्यान गुमाउनुपर्छ ।

मृगौला शरीरको यस्तो फिल्टर हो, जसले रगतमा रहेको दुषित तत्व सफा गर्छ । मृगौला स्वस्थ्य राख्न सकियो भने नै शरीर निरोगी हुने हो । मृगौला कसरी स्वस्थ्य राख्ने त ? यसका केहि काइदा छन् । जस्तो कि, सक्रिय जीवनशैली, स्वस्थ्य खानपान, नियमित व्यायाम, पर्याप्त पानीको सेवन आदिले मृगौलालाई स्वस्थ्य राख्न सकिन्छ । त्यसबाहेक अर्को घरेलु विधी पनि छ, जसले प्रभावकारी रुपमा मृगौला सफा राख्ने काम गर्छ ।

मृगौला सफा गर्नका लागि धनिया राम्रो विकल्प हो । यो सजिलै र जहाँ पनि पाइन्छ । त्यो पनि सस्तो मूल्यमा ।

एक मुठ्ठी धनिया लिनुहोस् । त्यसलाई स-सना टुक्रा गर्नुहोस् । एक भाँडामा ९ लिटर पानी हालेर उक्त टुक्रा मिसाउनुहोस् । १० मिनेटसम्म त्यसलाई धिमा आँचमा पकाउनु पर्छ । अब यसलाई छानेर चिसो बनाउनुहोस् । यो पेयलाई तपाई हरेक विहान खाली पेटमा पिउनुहोस् । पिसाबको माध्यामबाट सबै दुषित तत्व बाहिर निस्कन्छ ।

यसमा थोरै ज्वानो हाल्नु भयो भने सुनमा सुगन्ध हुन्छ । यद्यपी यो उपाय स्वस्थ्य व्यक्तिले मात्र अपनाउन सक्छन् । मृगौला सम्बन्धी रोग लागिसकेका व्यक्तिले भने चिकित्सकको परामर्श लिनैपर्छ ।

?️मृगौला रोगीको डाइट चार्ट

के नखाने ?- मृगौला रोगीले मसलेदार, तारेको, बेकरी आइटम, नरिवल पानी, कोल्ड डि्रक सेवन गर्नु हुँदैन । साथै करेला, भिन्डी, बैगुन, पालक, मेथीको साग, मेवा, अंकुरित दाल, बेसन, पापड, अचार, बेकिङ पाउडर खान हुँदैन ।

?️कस्तो चिया पिउने ?

अदुवा र तुलसीको पात मिसाइएको चियामा थोरी मरिच, दालचिनी, सुकुमेल, अलैंची, तेजपत्ता, ज्वानो, ल्वाङको चूर्ण बनाएर बिहान बेलुकी पिउनुपर्छ । यसमा चिया भने हाल्नु हुँदैन ।

?️ खाना

सुख्खा रोटी सेवन गर्नुपर्छ । यसमा घिउ तथा तेल लगाइएको हुनुहुँदैन । मकै, जौंको सातु सेवन गर्न सकिन्छ । मुला, गाजर, सखरखण्ड जस्ता जमिन मुनी फल्ने र लौका, पत्ता गोभी, परवल जस्ता सब्जी उपयुक्त हुन्छ । कांक्रा, गाजर, मुला, प्याजको सलाद बनाएर सेवन गर्न सकिन्छ ।

?️ किन हुन्छ मृगौला खराब ?

– अस्वस्थ्यकर जीवनशैली ।

– कम पानी पिउनु ।

– धुमपान एवं मदिरापान

– लामो समय पिसाब च्यापेर बस्नु । बिहान उठ्नसाथ पिसाब नफेर्नु ।

– नुनको अधिक सेवन ।

– उच्च रक्तचापको उपचारमा लापरवाही ।

– धेरै मात्रामा पेन किलर लिन ।

तपार्इलार्इ यो पोष्ट कस्तो लाग्यो ? अवश्य कमेन्टमा लेख्नुहोला, मनपरेमा जानकारी शेयर गर्नुहोला । थप जानकारीको लागि हाम्रो फेसबुक पेज लाइक गर्नुहोला ।

Related Articles

Close